Nesilden Nesile Dünden Bugüne: “Milas Zeytinyağı”

1970 yılında kolektif şirket olarak kurulan, dayanıklı tüketim malları ticaretiyle işe başlayan firmamız; daha sonra tarım makinaları, su motorları, traktör, otomotiv gibi sektörlerde de faaliyet göstermiştir. Şirketi oluşturan aile bireyleri, asıl olarak tarımsal faaliyetlere ilgi duymuş ve bu alandaki çalışmalar, onlar için her zaman ilgi çeken, merak uyandıran çalışmalar olmuştur. Şirket kurucusu için de, bu alan her zaman ilgi duyulan bir alan olmuş ve bu alana olan ilgisi de her geçen gün artmaktadır.

Kurucumuz çocukken, babaannesinin evde ayak yağı ürettiğini hiç unutamamış ve o, babaannesinin ayaklarıyla zeytin danelerini çiğneyişini, onları ezişini ilgiyle izlermiş. Bu olay, babaannesinin ayak yağı; o zamanlar kurucumuzun çocuksu ruhunda, belleğinde yer etmiş. Yine o zamanlar kontinu sistem de olmadığından, zeytinyağı preslerde ilkel yöntemlerle sıkılırdı. Kurucumuzun unutamadığı bu durumlar, içinde zeytinyağına karşı inanılmaz bir isteğin, ilginin ve sevginin oluşmasını sağladı. Bir bakıma o küçük yaşlarda, zeytinyağının billur renkli sarısına sevdalandı, ona aşık oldu. Büyüdüğünde bir zeytinyağı fabrikası kurmayı düşledi, hayal etti.

1993 yılında kolektif şirket, limited şirkete dönüştürüldü. Modern usuller ve yöntemlerle çalışan bir zeytinyağı fabrikası kurmak isteyen şirket yönetimi, bu konuda yoğun bir araştırma içine girdi. Bölgede ne kadar zeytinyağı fabrikası varsa üşenmeden ve bıkmadan hepsine gidildi ve oralarda incelemeler yapıldı. Amaç en iyi teknolojiyi yakalamak veya onlarda olmayan bir teknolojiyi hayata geçirebilmekti. Şirket yönetimi, bu inceleme ve araştırma gezilerinden çok büyük dersler çıkardı ve vardığı sonuç şu oldu: Zeytin sıkma tesisleri bilinçli ellerde değildi ve bu iş iyi yapılmıyordu.


Yıl 2000 ve karar verdik zeytinyağı sıkma tesisi kurmak için gerekli makinaları(ithal kontinu) almaya. Gerekli ruhsat ve belgeler için çok hızlı bir çalışma sergiledik. Zeytin sıkma tesisini tamamlayarak, son sistem hijyenik bir tesisi faaliyete geçirdik. Tesisimizin plan ve projeleri bütün Ege’de örnek oldu. Çok kaliteli ve leziz zeytinyağları üreterek, herkesin damak tadına uygun, beğenisini kazanan bir ürünü ortaya çıkardık. Bundan sonra ürettiğimiz zeytinyağlarının paketleme işi için ayrı bir ünite kurduk. Muğla ilinin güzel ve şirin ilçesi, kültür ve tarih kenti Milas’ımızın adını yağlarımıza marka olarak seçtik ve ürünlerimizi “Milas Zeytinyağı” olarak markalandırdık.

Tarım Bakanlığından almış olduğumuz üretim belgesi ile üretmiş olduğumuz ”Milas Zeytinyağı”, kısa zamanda kalitesini kanıtlayarak, her yerde aranır hale gelmiştir. Üretim alanımızda rafine yoktur. Tüm bölge zeytinleri organik olduğu için; tesislerimizde çok kaliteli ürün(yağ) elde edilmekte ve bu nedenle zeytinyağlarımız tamamen doğal yağ durumundadır. Pazar payımız bölgede çok yüksektir. Ürünlerimizin yurt dışı pazarlarında satılmasını sağlamak temel hedeflerimiz arasındadır. Geçmiş yıllarda dökme yağ olarak yurt dışına ihracatımızı gerçekleştirmiştik. Şimdi de, ambalajlı olarak ihracat yapıyoruz plan ve projelerimiz devam ediyor. Amacımız; markamız olan o güzel “Milas Zeytinyağı”nı hem iç pazarda, hem dış pazarda tüketicilere ucuz ve kaliteli bir şekilde sunabilmektir. E vitamini deposu, kolesterol içermeyen, sağlığımız için yararlı olan zeytinyağını herkese sevdirmek, bundan herkesin yararlanmasını sağlamak için şimdi fiyatlarımızı iyice aşağıya çektik. 1970 yıllarında yapılan bir araştırmada kalp hastalığına en az yakalananların Egeliler olduğu ortaya çıkmıştır. Ege Bölgesinde yaşayanların bol miktarda tükettiği zeytinyağının, bunda bir payı bulunduğu düşünüldü. Ayrıca zeytinyağı damar sertliğinin önlenmesine yardımcı olan tekli doymamış yağ, yani iyi yağ oranı ve anti-oksidonlar açısından da zengindir.1980’lerin sonunda batı ülkelerinde zeytinyağı tüketiminde büyük bir patlama yaşandı. Bu durum, bir dizi olumlu gelişmenin de aynı zamana denk gelmesinden kaynaklanıyordu.


Tüketiciler, artık bilinçli beslenmeyle daha çok ilgiliydiler, daha çok katkı maddesi içermeyen doğal/natürel ürünleri tercih ediyorlardı. İşte, kurucumuzun, babaannesinin ayak yağı çıkarmak için uğraşırken o anda hayal ettiği düş gerçek olmuş, kurulan çağdaş tesislerde elde edilen en kaliteli ve lezzetli “Milas Zeytinyağı”, ülkemiz ve dünya insanlarının sofralarını ve mutfaklarını süsleyen doğal besin maddesi olmuştur. “Milas Zeytinyağı” şimdi, antik Karya kenti Milas’tan tüm ülkeye ve dünyaya açılan bir pencere vazifesi görmektedir. Firma olarak ürünümüzü, siz bilinçli tüketicilerle buluşturmanın kıvancını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Her şeyin en iyisini ve güzelini sizlere sunmak, bizim temel felsefemizdir. Parolamız ise, her zaman, en iyiyi ve en güzeli siz müşterilerimizle buluşturmaktır. Çalışmalarımız, hep bu ideal içindir!..


Avrupa Birliği Tescilli Milas Zeytinyağı Üreticisi